Vegetarische saoto soep
Hoofdgerechten Recepten Surinaams

Surinaamse vegetarische saoto soep

Saoto soep is een echte klassieker uit de Surinaamse keuken, maar ook de Surinaamse vegetarische saoto soep. Saoto is oorspronkelijk een Javaanse soep, maar inmiddels niet meer weg te denken uit de Surinaamse leuken. Je krijgt deze geurige, kruidige soep vaak op feestjes of bij een etentje bij familie. Een heerlijke soep dat barst van de smaak! Ik ben er verslaafd aan. Heerlijk om zo’n soeppan te hebben en een paar dagen hiervan te smullen.

De Surinaamse keuken is bijzonder divers en multicultureel, een echte smeltkroes van verschillende invloeden. Dit recept is afgeleid van Soto Ajam, een klassieker uit de Indonesische keuken, die zijn weg vond naar Suriname toen werd besloten om contractarbeiders uit de Nederlandse koloniën in de Oost te halen. Zo kwamen de eerste Javanen naar Suriname, net als de Hindoestanen. Saoto soep is sindsdien niet meer weg te denken uit de Surinaamse eetcultuur

Traditioneel wordt saoto soep met kip gemaakt, maar je kunt ‘m heel makkelijk vegetarisch bereiden. De soep zit boordevol lekkere toppings zoals gekookte ei, gebakken uitjes, taugé en knapperige aardappelchips. Het lijkt misschien een ingewikkeld gerecht, maar het is verrassend simpel. Het enige wat je nodig hebt, is wat geduld voor de bouillon. Want dáár zit de meeste smaak in! Wil je een vegetarische variant? Vervang de kip door extra ei en gebruik groentebouillonblokjes. Maak de bouillon eventueel een dag van tevoren, dan hoef je ‘m alleen nog op te warmen. Zo heb je binnen no-time een heerlijke kom saoto op tafel. Hier het recept van de Surinaamse vegetarische saoto soep.

Vegetarische saoto soep

Voorbereidingstijd 30 minuten
Bereidingstijd 1 uur
Gang Hoofdgerecht, Soep
Keuken Javaans, Surinaams
Porties 8

Ingrediënten
  

  • 2 stengels citroengras (sereh)
  • 1 st ui (groot)
  • 3 tenen knoflook
  • 10 st pimentkorrel
  • 1 bosje selderij
  • 2 st salambladeren
  • 4 cm laos
  • 6 st groente bouillonblok
  • 6 st eieren
  • 75 gr gebakken aardappel of frietchips
  • 75 gr gefrituurde vermicelli
  • 50 gr gefrituurde uitjes
  • 1 st Madam Jeannet peper
  • 2 el zoete ketjap
  • 3 el zoute sojasaus (Yellow Label Black Soy)

Instructies
 

  • Je begint met het maken van de bouillon.
  • Pa een grote soeppan enn leg hierin de sereh, pimentkorrels, een paar takjes selderij, de bouillonblokjes en salamblad in. Verwijder de schil van de ui en snijd deze door de helft. Pel de knoflook en kneus deze met een koksmes. Dit mag nu ook in de pan. Snijd de laos in dikke plakken en voeg toe aan de soeppan.
  • Schenk nu 3 liter water in de pan en laat dit minuten zacht koken met een deksel.
  • Ondertussen kook je vast de eieren hard. Laat deze goed schrikken en afkoelen. Als de eieren voldoende afgekoeld zijn, kan je deze vast pellen.
  • Vervolgend maak je het pepersausje. Snijd de top van de peper eraf en stam de peper in de vijzel. Heb je geen vijzel? Snijd de peper dan helemaal fijn. Wil je een pittig sausje, laat de pitjes er dan in. Schep de peper in een klein kommetje en voeg wat zoete ketjap en zoute sojasaus toe. Roer dit goed door elkaar.
  • Hak de overige selderij fijn. Leg alle ingrediënten in aparte bakjes.
  • Na ongeveer een uur is de bouillon goed getrokken.
  • De soepkommen kunnen nu gevuld worden. Begin met een handje van alles; beetje kipfilet, tauge, frietchips en mihoen. Voeg daarna een klein beetje gebakken uitjes en selderij toe. Het ei vind ik het prettigst als deze door de eiersnijder is gehaald.  Dit eet makkelijker. Leg dit ook in het kommetje. Schenk de bouillon erover. Ik doe dit met een zeef in de pan en mijn soeplepel erboven, zodat je de kruiden niet in je bord krijgt. 
  • Voeg naar smaak zelf per bord een beetje van de pepersaus toe. Begin met wat druppels om te proeven hoe heet dit is. Je kan altijd meer toevoegen. Is je pepersausje te heet? Dan kan je dit milder maken door meer zoete sojasaus en zoute ketjap toe te voegen naar de gewenste smaak.
  •  Als je de bouillon eerder hebt gemaakt, hoef je alleen de bouillon op te warmen. De andere ingrediënten kunnen koud blijven.
Trefwoord Saoto, soep, Surinaams
Vegetarische saoto soep

Klik hier voor meer Surinaamse recepten

Dit vind je misschien ook leuk...

Geef een reactie

Je e-mailadres wordt niet gepubliceerd. Vereiste velden zijn gemarkeerd met *

Rating recept